Kilka słów o nas

Hodowla psów rasowych w moim przypadku zaczęła się od suni Lady, która była przedstawicielem rasy Yorkshire Terrier choć bez rodowodu. Jej cudowny charakter i przepiękny wygląd sprawił, że zakochałam się w tej rasie. Sunia była ze mną przez 14 lat i przez cały ten okres kiełkowała we mnie chęć założenia hodowli. Jej obecność w moim życiu sprawiła również, że zainteresowałam się groomingiem i zmieniłam swoje życie zawodowe.

W chwili obecnej od 2007 roku prowadzę salon pielęgnacji psów i pomagam właścicielom piesków dbać o ich piękny i zadbany wygląd. Po jej odejściu, który był dal mnie ciosem prosto w serce postanowiłam zrealizować swoje marzenie o stworzeniu hodowli, gdyż nie wyobrażam sobie mojego domu bez pupila. I tak pojawiły się u mnie one: HERA, RIVIERA, SHARA. Codzienne życie z nimi to miłość bezwarunkowa, cudowne hobby wymagające mnóstwa czasu i poświęcenia.

Moje psy są pełnoprawnymi członkami mojej rodziny, towarzyszą nam na co dzień z pełną swobodą ruchu. Buszując w ogrodzie wśród krzewów Lawendy zainspirowały mnie do nadania nazwy hodowli Pupile in Lavender.

Wszystkich zainteresowanych informacjami o rasie zapraszam do kontaktu ze mną.

Lilianna Adamczyk

 

 

Kilka słów o rasie Papillon

Papillon to jeden z najmniejszych psów, a jednak nie trzeba na niego chuchać i dmuchać. Jest żywiołowy, odporny i lubi nawet zabawy na śniegu. Papillon to popularniejsza odmiana rasy, o dużych, odstających uszach pokrytych długim włosem. Odmiana zwisłoucha to Phalene. Papillon jest wybitnie inteligentny, nieagresywny, wrażliwy, lubi się uczyć.

Charakter

O papillonie mówi się często, że to duży pies w małym ciele. Jest ciekawski i czujny, mimo niewielkich rozmiarów sprawdzi się więc w roli stróża. Uczuciowy i wrażliwy, bardzo przywiązuje się do opiekuna, źle znosi samotność.

Łagodny i towarzyski, również od gości domaga się pieszczot. Jest dobrym przyjacielem dzieci, ale ze względu na jego niewielkie gabaryty trzeba pilnować, żeby nie zrobiły mu przypadkowo krzywdy.

Chętnie przesiaduje na kolanach i wyleguje się na poduszkach. Nie należy jednak traktować go jak figurki z porcelany. To pies zwinny, skoczny i pełen energii. Sprawia wrażenie, jakby nie był w stanie usiedzieć spokojnie w jednym miejscu. Bez problemu dotrzyma właścicielowi kroku na długim spacerze, a w ogrodzie spenetruje najodleglejsze zakamarki. Większość psów tej rasy doskonale czuje się zimą i lubi zabawy na śniegu.

fot. Shutterstock

Nie szkodzi to ani ich zdrowiu, ani bujnej szacie, którą łatwo można doprowadzić do porządku. Dobrą kondycję i radość życia psy tej rasy zachowują do późnej starości. Papillon nie jest konfliktowy i może dzielić dom z innymi zwierzętami. Wobec obcych psów bywa zadziorny, zwłaszcza gdy są dużo większe od niego. Jest mało kłopotliwy i może mieszkać wszędzie, dobrze się czuje nawet w kawalerce.

Umiejętności

Na dworach królewskich traktowano go jak maskotkę, miał umilać czas właścicielom. Potem był cenionym zwierzęciem cyrkowym. Dzisiaj spaniel miniaturowy to typowy pies do towarzystwa, ulubieniec rodziny. Może uprawiać niektóre psie sporty, np. obedience, taniec z psem czy miniagility.

Szkolenie i wychowanie

Jest inteligentny, chętnie wykonuje polecenia. Pochwała i ulubiony smakołyk są dla niego najlepszą motywacją do nauki. Papillona łatwo wychować, wymaga to jednak konsekwencji ze strony właściciela. Trzeba go traktować łagodnie, ale stanowczo.

fot. Shutterstock

Szczenięta potrzebują dobrej socjalizacji, izolowane mogą wyrosnąć na tchórzliwe i nerwowe psy.

Dla kogo ta rasa

To dobry przyjaciel dla każdego. Sprawdzi się zarówno w domu samotnej osoby, jak i w rodzinie z dziećmi. Właściciel nie musi mieć doświadczenia w wychowywaniu psów, ale powinien poświęcić mu dużo czasu i uwagi.

Wady i zalety

Wady:

  • bywa zadziorny wobec obcych psów

Zalety:

  • oddany właścicielowi
  • zachowuje dobrą kondycję do późnej starości
  • dobry kompan dla starszych dzieci
  • nadaje się nawet do małego mieszkania
  • tani w utrzymaniu
  • łatwy w pielęgnacji
  • czujny stróż
Zdrowie

Papillon należy do ras długowiecznych. Choć niewielkiego wzrostu i delikatnej budowy, jest bardzo odporny.

fot. Shutterstock

Czasami występuje u tej rasy zwichnięcie rzepki. Mogą się pojawić choroby oczu, głównie PRA (postępujący zanik siatkówki), schorzenia wątroby oraz hipoglikemia (zbyt niski poziom cukru we krwi). Psy tej rasy są też nadwrażliwe na środki znieczulające.

Żywienie

Papillon je mało i jest tani w utrzymaniu. Można przygotowywać mu posiłki samodzielnie, uzupełniając je preparatami wapniowo-witaminowymi. Dodatek nienasyconych kwasów tłuszczowych (oleje roślinne) wpływa korzystnie na stan długiej szaty.

Decydując się na gotowe karmy, należy pamiętać, że powinny być wysokoenergetyczne, najlepiej przeznaczone dla ras miniaturowych.

Pielęgnacja

Szata, choć długa, nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Sierść wystarczy wyczesać 1-2 razy w tygodniu za pomocą grzebienia z obrotowymi zębami i gęstej metalowej szczotki.

fot. Shutterstock

Papillona kąpiemy w miarę potrzeby, używając szamponu dla psów o długiej, jedwabistej sierści, najlepiej z dodatkiem olejku norkowego.

Historia

Pierwszą podobiznę psa przypominającego spaniela miniaturowego odnaleziono w kościele w Asyżu na fresku, którego autorem był Giotto (1266-1337).

Kolejnym dowodem na obecność w tamtym okresie we Włoszech spanieli miniaturowych jest fresk autorstwa Altichiero zatytułowany „Ukrzyżowanie” (ok. 1370 r.), znajdujący się w kaplicy w Padwie.

fot. Shutterstock

W XV w. psy w typie phalene chętnie uwieczniali na swych obrazach malarze szkoły florenckiej. Spaniele miniaturowe przybyły na francuski dwór prawdopodobnie ok. 1530 r. wraz z Katarzyną Medycejską. Miłośnikiem tej rasy był syn Katarzyny, król Henryk III, który podczas najważniejszych narad i audiencji zawsze miał przy sobie jednego ze swoich podopiecznych. Psy króla nie mogły być większe od męskiej pięści.

Miniaturowe spaniele były też ulubieńcami m.in. Henryka IV, Ludwika XIII i Ludwika XIV, zwanego Królem Słońce. Królowej Marii Antoninie pies tej rasy towarzyszył ponoć nawet w drodze na szafot. Z czasem zwierzęta te stały się popularne niemal w całej Europie.

Po rewolucji francuskiej spaniele miniaturowe we Francji prawie wyginęły. Odrodziły się w XIX w., dzięki pojawieniu się odmiany papillon. Powstała ona prawdopodobnie na skutek skrzyżowania phalene z miniaturowym szpicem i chihuahua.

fot. Shutterstock

Hodowlą tej odmiany zainteresowano się głównie we Francji i w Belgii. Za szczególnie cenne uważano psy z symetryczną białą strzałką biegnącą przez środek głowy.

Dziś papillon jest popularniejszy niż odmiana z opadającymi uszami.

Wzorzec rasy

Spaniel kontynentalny miniaturowy – papillon – IX grupa FCI, psy ozdobne i do towarzystwa

  • Kraj pochodzenia: Francja/Belgia
  • Pierwotne przeznaczenie: pies do towarzystwa
  • Charakter: pies o żywym temperamencie, zachowuje dobrą kondycję do późnej starości; wrażliwy i bardzo przywiązany do właściciela, nie lubi samotności; łagodny, przyjacielski i towarzyski; czujny i spostrzegawczy
  • Wielkość: wysokość w kłębie około 28 cm; rasę podzielono na dwie kategorie wagowe: pierwsza – poniżej 2,5 kg dla psów i suk, druga – od 2,5 kg do 4,5 kg dla psów i od 2,5 kg do 5 kg dla suk; minimalny ciężar ciała 1,5 kg
  • Szata: bujna, lśniąca, falista, ale nie lokowata, nieco twarda w dotyku, z jedwabistym połyskiem, bez podszerstka. Na kufie, przedniej części kończyn i poniżej stawu skokowego włos krótki, na tułowiu – średniej długości, na szyi długie włosy tworzą kryzę i żabot; frędzle na uszach i tylnej części przednich kończyn, na udach obfite portki, na ogonie włosy bardzo długie; u niektórych przedstawicieli rasy włosy na tułowiu mają około 7,5 cm długości, na ogonie – około 15 cm
  • Maść: dopuszczalne są wszystkie kolory na białym tle; na tułowiu i kończynach biel musi przeważać, na głowie pożądana biała strzałka; białe znaczenia są dopuszczalne w dolnej części głowy, ale biel nie może być kolorem dominującym
  • Osiąganie dojrzałości: 1,5 roku
  • Długość życia: 16 lat
  • Linienie: nieznaczne; nie gubi sierści, jeśli jest regularnie czesany
  • Aktywność: duża, pies zwinny i skoczny; lubi spacery, ale nie potrzebuje intensywnych treningów
  • Szkolenie: nie jest konieczne; sprawdzi się w niektórych psich sportach – miniagility i obedience
  • Podatność na szkolenie: dosyć duża; jest inteligentny; wymaga konsekwentnego, ale łagodnego wychowania
  • Stosunek do dzieci: przyjazny; dobry przyjaciel nieco starszych dzieci
  • Stosunek do innych psów: wobec własnego stada bardzo przyjazny; bywa zadziorny w stosunku do obcych psów
  • Odporność na warunki atmosferyczne: odporny
  • Mieszkanie: może mieszkać wszędzie
  • Przygotowanie do wystaw: potrzebna kąpiel w odpowiednich kosmetykach i dokładne wyczesanie
  • Pierwsze w Polsce: połowa lat 90. XX w.
Ciekawostki

Od XVI w. spaniele miniaturowe były stałymi bywalcami francuskiego dworu królewskiego. Ich wizerunki można odnaleźć na obrazach Rembrandta i Rubensa.

Rasa występuje w dwóch odmianach. Pierwsza, zwana papillon (motyl), charakteryzuje się stojącymi uszami. Są one duże, porośnięte długim włosem i noszone nieco ukośnie, co sprawia, że zarys psiej głowy przypomina sylwetkę motyla.

Druga – phalene, czyli ćma – uchodzi za starszą odmianę. Ma uszy opadające i przylegające do głowy. Być może czworonogi te miały dalekowschodnich przodków, choć do Francji przybyły z Włoch.

Kilka słów o rasie Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier przypomina nieco dumnego, miniaturowego lwa z imponującą, długą grzywą. Jest to pies uparty i niezależny. Sprawia to, że nie nadaje się do standardowego szkolenia, trzeba jednak nauczyć go podstawowych komend, by nie wszedł właścicielowi na głowę. York jest pewny siebie, zadziorny i odważny ponad miarę.

Charakter

Yorkshire terrier to pies o dużym temperamencie, wesoły i pełen werwy. Choć wygląda jak maskotka, wcale nią nie jest. To terier z krwi i kości – silny i niezależny, który szybko wejdzie właścicielowi na głowę, jeśli ten mu na to pozwoli.

Jest bardzo wrażliwy i przywiązany do opiekuna, o którego bywa zazdrosny. Najlepiej się czuje, kiedy może mu stale towarzyszyć, choć umie też spędzić kilka godzin sam w domu. Prawidłowo wychowany nie sprawia kłopotów i łatwo adaptuje się do różnych warunków i sytuacji.

To dobry przyjaciel dla starszych dzieci. W wypadku kilkuletnich maluchów trzeba uważać, aby nie zrobiły mu niechcący krzywdy – nie powinny brać szczeniaka na ręce, a zabawy muszą się odbywać wyłącznie na ziemi, pod kontrolą dorosłych. Jak większość miniaturowych czworonogów york nie lubi niedelikatnego traktowania i może na nie źle zareagować.

fot. Shutterstock

Yorkshire terrier jest pewny siebie, zadziorny i odważny ponad miarę. Cechy te w połączeniu ze zbytnią ufnością sprawiają, że czasem wpada w tarapaty. Jego stosunki z pobratymcami zwykle dobrze się układają (choć zdarzają się wyjątki), ale zdecydowanie woli towarzystwo własnej rasy lub większych od siebie czworonogów.

Przedstawiciel tej rasy jest spostrzegawczy i bardzo czujny, przez co bywa nadmiernie hałaśliwy. Sprawny i energiczny lubi ruch na świeżym powietrzu, ale nie potrzebuje długich spacerów.

Umiejętności

Yorkshire terriery miały kiedyś opinię bardziej łownych niż koty, dlatego chętnie trzymali je młynarze i handlarze zbożem do zwalczania szkodników. Obecnie czworonogi te są cenionymi psami do towarzystwa.

Niekiedy uprawiają psie sporty, np. agility czy taniec z psem. Niektórzy przedstawiciele rasy sprawdzają się jako psy wizytujące w szpitalach czy domach opieki.

Szkolenie i wychowanie

Yorki są inteligentne i spostrzegawcze. W ich żyłach płynie krew myśliwskich przodków, dlatego – jak wszystkie teriery – bywają uparte i niezależne. Często same podejmują decyzje i są bardzo konsekwentne. Nie nadają się do standardowego szkolenia i wymagają indywidualnego podejścia, ale warto nauczyć je podstawowych komend.

fot. Shutterstock

Lubią się bawić i popisywać, co można wykorzystać w trakcie nauki – odpowiednio zmotywowany pies tej rasy przyswaja nowe komendy szybko i chętnie.

Szczenięta z powodu niewielkiego wzrostu, małej masy ciała i olbrzymiego temperamentu lepiej odbierać od hodowcy dopiero w wieku 12-14 tygodni po zakończonym cyklu szczepień, bo są już wtedy podrośnięte i mniej narażone na urazy czy choroby.

Maluchów nie należy izolować ani brać na ręce na widok każdego zbliżającego się psa. U dorosłych yorków może to doprowadzić do nerwowych zachowań wynikających z lęku przed nieznanym. Częstym błędem właścicieli jest też nadmierne rozpieszczanie pupili i pozwalanie im na wszystko.

Dla kogo ta rasa

York nadaje się prawie dla każdego – prawie, bo może się nie sprawdzić w rodzinach z małymi dziećmi. Łatwo się adaptuje, a niewielkie rozmiary sprawiają, że można go wszędzie z sobą zabrać. Dobrze się czuje zarówno w domu z ogrodem, jak i w małym mieszkaniu.

Trzeba jednak pamiętać, że pod długą sierścią kryje się terier wymagający konsekwencji w wychowaniu. Trzeba się też przygotować na spore wydatki związane z pielęgnacją czworonoga.

Wady i zalety

Wady:

  • wymaga regularnej i pracochłonnej pielęgnacji
  • nie czuje respektu przed większymi psami
  • źle wychowany może się stać nerwowy i bojaźliwy

Zalety:

  • przywiązany do rodziny
  • przyjazny, łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi oraz innymi psami
  • dobry przyjaciel dla dzieci
  • inteligentny, można nauczyć go wielu sztuczek
  • nadaje się do małego mieszkania
  • może uprawiać niektóre psie sporty
Zdrowie

Yorki są długowiecznymi psami, szesnastoletni przedstawiciele tej rasy nie należą do rzadkości. Są żywe i wszędzie ich pełno, toteż łatwo je nadepnąć czy potrącić. Potrafią wspiąć się wysoko i stamtąd zeskoczyć. Często doznają przez to różnych urazów, dlatego trzeba na nie uważać.

Ich specyficzna szata dość łatwo chłonie wilgoć, więc często się przeziębiają. Aby temu zapobiec, powinno się je hartować od szczeniaka. Po kąpieli czy przemoczeniu sierści na spacerze trzeba dokładnie wysuszyć ją suszarką. Jesienią i wiosną warto zakładać pupilowi ubranko przeciwdeszczowe, a zimą ocieplany kombinezon.

Przedstawiciele tej rasy mają skłonności do wypadających rzepek kolanowych. Sporadycznie zdarza się zwężenie i zapadanie tchawicy czy problemy z sercem (przetrwały przewód tętniczy). Niekiedy może się przytrafić aseptyczna martwica główki kości udowej.

Yorki są predysponowane do odkładania się kamienia nazębnego, który należy systematycznie usuwać. Czasami problemem mogą być przetrwałe zęby mleczne (dotyczy to głównie kłów), które same nie wypadają i powinny być usunięte przez weterynarza. U zbyt małych osobników może występować niezarośnięte ciemiączko. Zdarzają się też uczulenia i alergie najczęściej spowodowane nieprawidłowym żywieniem i pielęgnacją. Starsze osobniki mogą cierpieć na kataraktę.

Żywienie

Yorkshire terriery jako psy miniaturowe o dużym temperamencie potrzebują pokarmów bardziej energetycznych. Można samemu przygotowywać im jedzenie, dodając odpowiednie preparaty wapniowo-witaminowe i mineralne, lub stosować gotowe karmy dobrej jakości (np. przeznaczone dla tej rasy).

fot. Shutterstock

Dorosłym psom, które są niejadkami, można podawać karmy dla szczeniąt, wówczas zjedzenie nawet niewielkiej ilości zaspokoi ich potrzeby. Yorki w starszym wieku i ze skłonnością do nadwagi powinny dostawać pożywienie mniej kaloryczne.

Dzienną porcję można podzielić na kilka mniejszych posiłków. Jeśli chcemy stosować suplementy poprawiające stan sierści, skonsultujmy się najpierw z doświadczonym hodowcą lub lekarzem weterynarii.

Pielęgnacja

Szata yorka powinna być jedwabista, bez podszerstka. Prawidłowa przypomina strukturą ludzkie włosy, rośnie przez całe życie i nie wypada, co oznacza, że pies tej rasy nie linieje. Wymaga jednak systematycznej pielęgnacji, do której należy go przyzwyczaić od szczeniaka.

Zabiegi muszą być przeprowadzane delikatnie, aby go nie stresowały i nie sprawiały mu bólu, w przeciwnym razie dorosły york może się przeciw nim buntować. Pielęgnacja przedstawiciela tej rasy wymaga wprawy i doświadczenia, dlatego lepiej skorzystać z pomocy doświadczonego groomera. Nie należy używać kosmetyków dla ludzi, bo mogą wywołać reakcje alergiczne.

Codziennie powinno się czesać włosy na głowie i tułowiu yorka metalowym grzebieniem (rzadkim i gęstym) oraz szczotką z metalowymi drucikami zabezpieczonymi na końcach. Wcześniej spryskujemy sierść niewielką ilością odżywki lub oleju, aby ochronić ją przed połamaniem. Na głowie upinamy kucyk, usuwamy wydzielinę z okolic oczu (służą do tego specjalne płyny) i utrzymujemy w czystości miejsca intymne – zwłaszcza u czworonogów z dłuższą sierścią.

Yorka kąpiemy raz w tygodniu w szamponach dla psów długowłosych z dodatkiem olejku norkowego lub migdałowego. Używa się też szamponów z odżywką. Po kąpieli stosuje się balsamy regenerujące włosy i zapobiegające ich łamaniu i kołtunieniu. Psa suszymy suszarką ustawioną na średnią temperaturę, modelując włos szczotką tak, aby przylegał do ciała.

Nożyczkami skracamy włosy w okolicach intymnych, na krawędziach uszu i między opuszkami. Maszynką można usunąć sierść z jednej trzeciej uszu i z podbrzusza. Jeśli nie planujemy kariery wystawowej, możemy pupila regularnie strzyc, co ułatwi utrzymanie go w czystości.

York wystawowy musi mieć długi włos na całym ciele, dlatego na co dzień trzeba zabezpieczać go papilotami, które nie tylko chronią sierść przed zniszczeniem, ale także ułatwiają psu poruszanie się. Zakładamy je na wcześniej umyte i nasączone olejem włosy. Co dwa dni powinno się je rozwijać i zakładać od nowa, po uprzednim rozczesaniu sierści.

fot. Shutterstock

Przed wystawą psa kąpiemy najpierw w szamponie odtłuszczającym, a potem w odżywczym, który jednocześnie obciąży włosy. Następnie nakładamy odżywkę o podobnym działaniu, a potem płyn antystatyczny. W czasie suszenia prostujemy i wyciągamy włosy szczotką, aby przylegały do ciała i nie kręciły się. Na głowie upinamy kucyk, który ozdabiamy kokardką, strzyżemy włosy na uszach, między opuszkami i w okolicach intymnych, a także skracamy płaszczyk – włosy na tułowiu nie powinny być dłuższe od nóg o więcej niż 1-1,5 cm (taka długość umożliwia psiakowi swobodny ruch).

Yorka prezentujemy na ringówce. Sędzia ocenia psy w ringu w statyce (wystawcy ustawiają je na ziemi i klęczą za nimi) i w ruchu, a następnie każdego z nich pojedynczo na stoliku oraz w ruchu. Psa trzeba nauczyć odpowiedniego zachowania, pokazywania zębów i przyzwyczaić do tego, że dotykają go obce osoby.

Akcesoria

Na początku yorka wyprowadzamy na normalnej smyczy i w niezbyt szerokiej obroży lub w szelkach. Smyczy automatycznej używamy dopiero wtedy, gdy nasz pupil nauczy się spokojnie chodzić na zwykłej. Dorosłym psom z długim włosem lepiej nie zakładać szelek, bo ich szata może się plątać i niszczyć.

York chętnie będzie się bawił pluszakami, małymi piłkami, lateksowymi zabawkami czy bawełnianymi sznurkami. W wielu sytuacjach bardzo się przydają klatki transportowe, dlatego warto przyzwyczaić podopiecznego do przebywania w nich.

Historia

Te niewielkie teriery wyhodowano ponad 100 lat temu w hrabstwie Yorkshire i od niego wzięły swą nazwę (yorkshire terrier). Ich pojawienie wiązało się z ówczesną sytuacją ekonomiczną. W XIX w. w okresie rewolucji przemysłowej do północnej Anglii (hrabstwa Yorkshire i Lancashire) masowo przybywali ze Szkocji w poszukiwaniu pracy ubodzy tkacze i węglarze. Przywieźli z sobą niewielkie czworonogi (na utrzymanie dużych nie było ich stać), by stróżowały, tępiły gryzonie i kłusowały z nimi, choć było to surowo zabronione.

Małe teriery doskonale wypłaszały zwierzynę, chwytały ją i były na tyle odważne, aby wejść za nią do nory. Niewielkie rozmiary psa pozwalały szybko ukryć go w kieszeni płaszcza i wrócić do domu bez wzbudzania podejrzeń.

fot. Shutterstock

Podobno przodkami yorków były clydesdale i paisley terriery (przez niektórych uważane za jedną rasę), szkockie terriery, waterside terriery, glasgow terriery, dawne sky terriery i manchester terriery. Początkowo psy tej rasy nie miały tak imponującej, pięknej szaty – zyskały ją dopiero dzięki krzyżowaniu z maltańczykiem. Wzbudziły wtedy zainteresowanie wyższych sfer i stały się ozdobą salonów.

Współczesna historia rasy rozpoczęła się od urodzonego w 1865 r. psa o imieniu Huddersfield Ben, którego właścicielką była Mary Ann Foster. Ben był pierwszym zarejestrowanym yorkshire terrierem. Odnosił sukcesy nie tylko na wystawach, ale także w konkursach dławienia szczurów. Żył jak na yorka krótko, bo tylko sześć lat, ale dorobił się licznego potomstwa. Zginął pod kołami powozu, a jego ciało zmumifikowano i prezentowano w szklanej gablocie.

Ben był sporej wielkości czworonogiem, z czasem hodowcom udało się w wyniku selekcji wyodrębnić ważącego około 3 kg pieska. W latach 90. XIX w. założono w Anglii klub i opracowano pierwszy wzorzec. Ze względu na niewielkie rozmiary i skłonność do łowienia gryzoni yorki były chętnie zabierane przez marynarzy na statki, dzięki czemu dotarły do innych krajów, gdzie szybko zyskały popularność (zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych).

fot. Shutterstock

Pod koniec XX w. pojawiła się tendencja do nadmiernego miniaturyzowania psów tej rasy, co niekorzystnie odbiło się na ich zdrowiu (obecnie hodowcy odchodzą od tego).

Do Polski pierwszy york przyjechał w 1967 r. z Wielkiej Brytanii dzięki staraniom Anny Fangor. Była to suka Tina Queen of Bouchard. Niedługo potem dołączył do niej samiec Gene of Bouchard.

Wzorzec rasy

Yorkshire terrier – grupa III FCI, sekcja 2, nr wzorca 86

  • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
  • Wielkość: wzrost ok. 25 cm, waga do 3,1 kg
  • Szata: długa, prosta, cienka, jedwabista, bez podszerstka (nie może być wełnista); na tułowiu włosy długie sięgające ziemi, rozdzielone przedziałkiem biegnącym od nosa do końca ogona, pokrywają równomiernie całe ciało i spływają po obu stronach; najdłuższe włosy są na głowie i tworzą brodę oraz wąsy
  • Maść: ciemnostalowoniebieska (nie może być błękitnoszara ani srebrna), płaszczyk pokrywa ciało od guza potylicznego po nasadę ogona, nie może być przesiany kolorem płowym lub brązowym; włos na głowie (u podstawy uszu, po bokach, na brodzie i wąsach), klatce piersiowej, przednich kończynach, wewnętrznej stronie tylnych kończyn, stawach skokowych i spodzie ogona ma intensywną barwę w trzech odcieniach złota od jasnego do bardzo ciemnego
  • Dojrzałość: 1,5 roku
  • Długość życia: 15-16 lat
  • Odporność na warunki atmosferyczne: średnia
Ciekawostki

Po urodzeniu yorkshire terriery przypominają miniaturowe rottweilery – są krótkowłose, czarne podpalane, z rozkładem znaczeń jak u rotka czy dobermana. Potem jednak jaśnieją, powiększają się też rude znaczenia.

Zwykle zmiana barwy rozpoczyna się na główce w wieku 7-8 tygodni. Rozgarniając sierść, zauważymy, że u nasady robi się srebrzysto-szara. W wieku 8-10 tygodni podobne zmiany – na kolor stalowy – zachodzą na grzbiecie. Pożądane jest, aby włosy przebarwiały się cienkimi niteczkami. Często jednak dotyczy to całych pasów sierści.

Z czasem głowa staje się srebrno-ruda, stopniowo kolor złoty wypiera srebrny. Wyzłacanie może się zakończyć przed upływem roku, ale zwykle następuje w wieku od 1,5 roku do dwóch lat. Dotyczy to psów o najbardziej pożądanej szacie: prostej, ciężkiej i jedwabistej. Inne typy sierści wybarwiają się słabo. Czasem na zawsze pozostają czarne smolenia na głowie lub prawie czarny płaszcz.

Jeśli do roku pies nie zacznie się intensywnie i wzorcowo wybarwiać, to zapewne nie wybarwi się nigdy.